Poniedziałek, 06 Lutego 2023
Nawigacja
Ostatnie artykuły
· Nowa sensacja k...
· Dziedziczenie u...
· Genetyka umaszc...
· Polskie nazewni...
· Rzadkie umaszcz...

· Genetyka um... (17617)
· Dziedziczna... (17222)
· Metody dobo... (12722)
· Nowa sensac... (12662)
· Dziedziczen... (12613)
· Rzadkie uma... (12261)
· Wybór szcz... (11765)
· Dlaczego ps... (11007)
· Zastosowani... (10217)
· Wyposażeni... (10091)
Nawigacja
Artykuły » Poradnik hodowcy » Nowa sensacja kynologiczna
Nowa sensacja kynologiczna
Nowa sensacja kynologiczna - w genetyce umaszczeń kolor sobolowy także u łaciatego angielskiego cocker spaniela.*

Opierając się na opracowaniu Bianki Titus Langer za Jagdspaniel nr 3 z 2008 roku, która informuje o ujawnieniu się w populacji angielskiego cocker spaniela nowego koloru blue roan sable (sobolowo dereszowatego) w hodowli szwedzkiej.
Za historyczną datę ujawnienia się tego koloru w populacji angielskiego cocker spaniela uważa się datę 8.IV.2003 roku. Nastąpiło to w słynnej hodowli szwedzkiej „Westerner” Inger Ivarsson. Hodowczyni ta prowadzi linię swoich angielskich cockerów od roku 1971. Tak jak większość hodowców szwedzkich tej rasy, łączy ona psy jednobarwne z kolorowymi. Także w Anglii nie jest to zabronione, przypuszczalnie po to, aby nie hodować psów kolorystycznie każdy w innym typie rasy.
W celu wyhodowania innego koloru Inger Ivarsson połączyła najpierw swoją blue roan (niebiesko dereszowatą) sukę Westerner No Mercy z psem sobolowym z hodowli Theresy Lang ze Szwajcarii „Xamos Levana”. Z tego to łączenia urodziła się czarna suka Westerner Carol of Bells, której ojciec „Xamos przekazał jej gen sobolowy. Ta z kolei suka została pokryta psem blue roan A One’s Aldebarau Ann Sward ze Szwecji. Matką tego psa była słynna Moonglight Mattie von Rauhen Holz z hodowli Doris Junge z Niemiec. Suce tej i jej bratu Midnight Train von Rauhen Holz wróżyłem światową karierę, sędziując tą parę w Hamburgu w roku 1996.
Mattie została Zwycięzczynią Świata w roku 1998 w Helsinkach a jej brat (Midnight) w okresie późniejszym był najlepszym psem na Crufcie. Jak do tej pory był to największy sukces cocker spaniela wyhodowanego poza Anglią.
Ale z powrotem wracamy do ujawnienia się tego sensacyjnego umaszczenia. W końcu nastąpiła ta historyczna data na którą hodowczyni czekała planując przemyślane łączenia.
W dniu 8.IV.2003 Westerner Carol of Bells urodziła sześć szczeniąt o następujących kolorach umaszczeń: jednego czarnego psa, trzy blue roan suki i pierwsze w kolorze sobolowo dereszowatym (blue roan sable) dwie suki, które nazwała Westerner Chasing Rainbows i Westerner Take a Raincheck.
Te dwie siostry o tym samym umaszczeniu stanowią podstawową bazę tego nowego koloru. Jak tłumaczy Inger Ivarsson, aby ujawnił się kolor roan sable, drugi z rodzicielskich partnerów musi mieć w rodowodzie umaszczenie pomarańczowo cętkowane (orange roan).
Jak informuje Claire Nichols (hodowla Clashann) w Anglii znajduje się pierwszy pies, który przekazuje kolor sableroan Bandmovans High over Clashann, który w listopadzie 2007 roku został kupiony ze Szwecji do Anglii. Po nim to urodziły się pierwsze w Anglii szczenięta w kolorze sableroan.
Także w Finlandii orange roan sable Strawberry Lines Bounty przekazuje swoim szczeniętom kolor blue roan sable.
Podsumowując ww. rozważania podaję kilka praktycznych porad do uzyskiwania umaszczenia sobolowego jednobarwnego i kolorowego.
  1. Sobolowy x złoty – szczenięta powinny się urodzić w 50% o umaszczeniu sobolowym i 50% złotym. Ale sprawdzenie tych proporcji powinno być obserwowane na większej liczbie miotów.
  2. Sobolowy x dominujący homozygotyczny czarny kolor – urodzone szczenięta będą czarne.
  3. Sobolowy x sobolowy – 75% sobolowych i 25% złotych szczeniąt.
  4. Jakich szczeniąt możemy się spodziewać gdy połączymy nowe umaszczenie sable roan (sobolowo dereszowate) x orange roan (pomarańczowo cętkowane). Powinniśmy uzyskać 50% szczeniąt sable roan i 50% orange roan lub pomarańczowo białe.
  5. Przy łączeniu sable roan x sable roan – 75% szczeniąt sable roan.
Te praktyczne wskazówki powinny być potwierdzone poprzez głęboką analizę materiału genetycznego i profilu DNA poszczególnych osobników o tym unikalnym nowym kolorze dereszowato sobolowym, który ujawnił się w populacji angielskiego cocker spaniela w Szwecji.
Polscy hodowcy angielskich cocker spanieli mają podaną gotową receptę na uzyskanie tego unikalnego koloru.

Uwaga:
W Danii pojawiła się suka o umaszczeniu dereszowato sobolowym Westerner Nice So Nice (córka Westerner Take a Raincheck).

Kazimierz Ściesiński

* - dziś już stara
Polecamy
970,027 unikalne wizyty